هنرمندان آذربایجان

آشنایی با هنرمندان تورک آذربایجان

او این روزها که سری سوم مجموعه طنز «خنده بازار» روانه آنتن می شود حسابی سرش شلوغ است. می گوید خدا را شکر حمایت شبکه سوم سبب شد تا خیلی از خط قرمزها را رد کنیم و تابوها را بشکنیم و حرف هایی را بزنیم که هیچ گروهی تاکنون موفق نشده است این سیاست را پیاده کند. «شهاب عباسی» در مجموعه طنز «خنده بازار» علاوه بر کارگردانی و نگارش متن، بازیگر آیتم های «چهارپایه داغ» و «مسابقه سریالی» است. با او درباره مراحل تولید این مجموعه و بازی اش گفت وگویی اختصاصی انجام دادیم که آن را در 2 شماره تقدیم حضورتان می کنیم. بخش نخست آن را در این شماره خواهید خواند ...

متولد ۱۳۵۲ در تبریز که از محبوبیت خاصی برخوردار است . او فرزند دوم خانواده ای است که پدرش از قهرمانان سابق بوکس کشور بوده ، ضمن اینکه شهاب یک خواهر و یک برادر دارد و خودش نیز فرزند دوم خانواده است . عباسی از آن دست هنرمندانی است که در اکثر شاخه های هنر ، دستی داشته و همه آنها را تجربه کرده است . از نقاشی و طرحی گرفته تا بازیگری ، نویسندگی ، کارگردانی و حتی خوانندگی !

* کمی از خودتان بگویید ؟

من متولد ۲۷ آذر ۱۳۵۲ در تبریزهستم ، یک خواهر و یک برادر دارم و خودم فرزند دوم خانواده هستم . پدرم از قهرمانان بوکس آسیا و مادرم خانه دار هستند . علی رغم اصرارهای مکرر مادرم هنوز مجرد هستم و فکر میکنم سه سالی هم مجرد بمانم و بیشتر به کارهایم بپردازم . ضمنا در تهران تنها زندگی می کنم و به این شرایط عادت کرده ام ... 

* طرح اصلی مجموعه از کجا شکل گرفت ؟

آقای پورمحمدی، مدیر شبکه سوم سیما، ایده اصلی «خنده بازار» را به تهیه کننده داد. او یک سری موضوع ها را به ما پیشنهاد کرد و خودمان هم آیتم هایی را در نظر گرفتیم که حاصلش آن چه که شاهد هستید، شد.

* بخش های طنزی که در آن با مشاغل و حرفه های گوناگون ، شوخی می کنید و به نقد مسائل پیرامون آن می پردازید ، بر چه اساس انتخاب شد ؟

بعضی از بخش ها را آقای پورمحمدی و مدیران شبکه پیشنهاد دادند.

* چه بخش هایی بیشتر مدنظرشان بود ؟

آن ها علاقه مند بودند که بخش های 90 درصد و هشت را بسازیم و در کل اهداف این مجموعه را مدیران شبکه تعیین می کردند و ما نیز هم سو با این اهداف برنامه را تولید می کنیم. برخی بخش ها را ما پیشنهاد دادیم اما بازبینی و بازخوانی می شد. در واقع هیچ قدمی را بدون هماهنگی با شبکه بر نداشتیم و خدا را شکر حمایت شبکه سبب شد تا خیلی از خط قرمزها را رد کنیم و تابوها را بشکنیم و حرف هایی را بزنیم که تاکنون هیچ گروهی موفق نشده است این سیاست را پیاده کند، زیرا آن قدر دستشان در پرداخت باز نبود و نمی توانستند این گونه انتقاد کنند و لحن شان شبیه باشد.


* نگارش زیرنویس های نمادین و خنده دار و تشابه دکور نمونه های بدن با اصل تحسین برانگیز است . در این مورد چه کاری کردید ؟

ما وقتی می خواهیم شوخی شبیه سازی کنیم، یعنی کمدی مان براساس شبیه سازی باشد به هر صورت باید جزء به جزء همه چیز هم چون دکور، گریم، لباس، نوع ایستادن، نشستن و حرف زدن را شبیه سازی کنیم، اگر هر یک از این ها را رعایت نکنیم، نتیجه مطلوب حاصل نمی شود.

* آیا اتفاق افتاده است که بخشی را بر اساس بازتاب خوبش اضافه کنید ؟

بله، به طور مثال آیتم های «چهارپایه داغ» و یا مسابقه سریالی، «باب راس» و «نود» را به دلیل بازتاب خوب شان ادامه دادیم.

* «شهاب عباسی» علاوه بر کارگردانی مجموعه «خنده بازار» یکی از نویسندگان و بازیگرانش هم هست ، این مسئله کار را برای تان سخت نمی کند ؟

خیلی کار را برایم سخت می کند. من برخلاف بعضی از دوستان که هم کارگردانی و هم نقش اصلی را برعهده می گیرند نمی توانم کار کنم. برای همین آیتم های کمتری را بازی کردم. آیتم «چهارپایه داغ» را چون گفت وگو محور بود و تمرکز بالایی داشت می توانستم اجرا کنم. خدا را شکر مردم از کیفیت کاری که من به عنوان بازیگر ارائه دادم راضی بودند و اگر آیتم های بیشتری را بازی می کردم کیفیت کار پایین می آمد.

* درباره انتخاب بازیگران این سوال مطرح است که چرا با وجود داشتن بازیگران شناخته شده عرصه طنز، از بازیگران ناشناخته استفاده کردید؛ آیا دلیلش می تواند دادن دستمزد کم باشد؟

تمامی هنرمندانی که در «خنده بازار» ایفای نقش می کنند از دوستانم هستند. در درجه اول، گروه بازیگری از روی رفاقت تشکیل شد و دعوت من را پذیرفتند و به من اعتماد کردند. در درجه دوم، بحث مالی مطرح بود. در مجموع از تیم بازیگران بسیار راضی هستم و تمامی نکاتی را که برایشان توضیح می دادم، پیاده کردند.

* چرا آیتم «هشت» را با توجه به بازتاب خوبش حذف کردید ؟

احساس کردیم که چیزی نداریم که با آن شوخی کنیم، البته تصمیم گرفتیم با دوستان سینمایی شوخی نکنیم. در واقع حذف «هشت» حاصل خرد جمعی بود، شاید در آینده کار کنیم.

* آیا انتقاد مسعود فراستی «منتقد» در برنامه هفت که گفت ، خنده بازار به سوی لودگی می رود تأثیری در این تصمیم داشت ؟

خیر، این گونه نیست و این مجموعه به سفارش شبکه سوم سیما تولید می شود و «مسعود فراستی» با این که منتقد بسیار سخت گیری است اما انتقاد او به متن های مجموعه بود. این نکته را هم بگویم آقایان فریدون جیرانی و مسعود فراستی بسیار صبوری کردند و اجازه دادند در این مجموعه با آن ها شوخی کنیم. همین که بازیگران چهره های تکراری نبودند خودش مزیت بزرگی برای مجموعه بود و حضور آن ها سبب ارتقای کار شد.

* رابطه تان در کار با بازیگران چگونه است و برای ضبط هر آیتم چه تمرین هایی می کنید و چند برداشت دارید ؟

ما در کارمان بازخوانی و دورخوانی داریم. هنگامی که متن را می نویسیم در اختیار بازیگران قرار می دهیم و چند مرتبه دورخوانی می کنیم تا آن چه مدنظر است در آید. در زمان دورخوانی اگر بازیگران طرح و یا ایده ای داشتند اضافه می کردیم و سپس ضبط می کردیم. چون کار کمدی بود سعی داشتیم فضای دوستانه ای بر آن حاکم باشد. اگر پشت صحنه کار، دوستانه باشد، آن کار موفق می شود. «خنده بازار» یکی از بی حاشیه ترین گروه ها را دارد. همه عوامل و آقای هاشم زاده و تهیه کننده (فرید شب خیز) زحمت کشیدند تا جو آرامی در کار حاکم باشد.

* شفاف بگویید چرا «سامان گوران» دیگر آیتم 90 درصد را بازی نمی کند ، آیا شما دیگر تمایلی به ادامه همکاری با او نداشتید یا او نپذیرفت در سری جدید بازی کند ؟

«سامان گوران» خودش تشخیص داد که دیگر در این مجموعه بازی نکند. به او خسته نباشید می گویم. شاید فکر کرده که مجموعه «خنده بازار» برایش کوچک است.* با شوخی با ورزشکاران محبوب مردم مورد انتقاد قرار گرفتید . آیا به همین دلیل است که دیگر در سری سوم چهره خیلی مطرحی را در برنامه 90 درصد نمی بینیم و این عقب نشینی به دلیل انتقادهاست ؟

خیر، عقب نشینی نبود. سعی کردیم فضای برنامه را از شوخی با چهره افراد به بخش های اجتماعی تر بکشیم و به معضل های موجود جامعه بپردازیم. پرداخت این سوژه ها به دستور آقای ضرغامی (رئیس صدا و سیما) بود. وی گفت که شوخی با خودمان کافی است و اعتماد لازم مردم را به دست آورده ایم و ثابت کردیم که ابتدا با خودمان شوخی کردیم و سپس به سراغ مشاغل و مردم و مشکلات موجود در جامعه رفتیم.

* درباره بازی تان در «چهارپایه داغ» این سوال مطرح است که چه شد خود تصمیم گرفتید در این آیتم تیپ «احمد نجفی» را در آورید و از او تقلید کنید ؟

ابتدا «چهارپایه داغ» را با تلفیقی از 3 مجری این برنامه داریوش کاردان، امیرحسین مدرس و احمد نجفی اجرا کردم و سعی کردم تعاملی با آن ها داشته باشم اما در نهایت چون اکت «احمد نجفی» از همه بیشتر بود ناخودآگاه به سویش رفتم. حتی اگر دقت کرده باشید هیچ اصراری در گریم خودم نداشتم تا عین او درآید. معتقدم اکت بالا در این کارها حسن محسوب می شود. خوشبختانه بیشتر افرادی که با آن ها شوخی کردیم روح بزرگی داشتند و از ما دلخور نشدند و استقبال هم کردند.

* نمونه اش «بهمن هاشمی» بود که از مسابقه سریالی و اجرای تان راضی بود و پشت صحنه کارتان هم آمده است .

بله، او یک مرتبه با جعبه شیرینی سرصحنه آمد و چندین مرتبه با ما تماس گرفت و ابراز رضایت کرد و گفت که مطمئن باش اگر فرد دیگری جز تو اجرا می کرد واکنش نشان می دادم.

* بازتاب خوب مردم از مجموعه تا چه حد نیازتان را برآورده کرده است ؟

ابتدا اندکی غافلگیر شدیم چون حدس نمی زدیم که تا به این اندازه بتوانیم در میان مردم محبوبیت پیدا کنیم. لطف خداوند و حمایت مدیران شبکه و دوستان بود و مجموعه «خنده بازار» جزو معدود آثاری است که به شکل «تیم ورک» واقعی اجرا شد و منیتی وجود نداشت و همه پشت هم بودند.
 
* قبول دارید سری سوم خنثی ترین سری بود که ساختید چون فکر می کنم آن چه که هدف مدیران بود در این سری اجرا نشد ؛ یعنی انتقادی بی نیش و بی حاشیه بود که همه چیز به خوبی تمام شد !

ما تغییر روش دادیم چون زاویه نقدمان را عوض کردیم وقتی چهره شاخص در کار کمتر مورد نقد قرار می گیرد، تأثیرگذار است. اما مطمئن باشید در این سری که می گویید خنثی بود، حرف هایی زدیم که خیلی از برنامه ها نمی توانند بزنند. البته که بعضی چیزها دست ما نیست.

نوشته شده در ساعت 11:47 توسط مونا شاندیزی|


مطالب پيشين
» هنرمندان فوق حرفه ای سینما و تلویزیون ( هنرمندان آقا )
» عناوین خبری هنرمندان
» آشنایی با هنرمندان آذربایجان ( هنرمندان بانو )
» هنرمندان هنرهای نمایشی ، ابتکاری و قدرتی ( هنرمندان آقا )
» هنرمندان بخش موسیقی ( هنرمندان آقا )
» هنرمندان بخش تئاتر و تلویزیون ( هنرمندان آقا )
» هنرمندان هنرهای مکتوب ، صنایع دستی ، عکاسی ( هنرمندان آقا )
» وحید چیره دست
» شهاب عباسی
» فریبا اسکندری
Design By : Pars Skin